Najpreprostejša definicija vremena

vreme

O vremenu lahko poslušamo sleherni dan, na televiziji, radiu. O njem beremo v časopisu, o njem se pogovarjamo z družino, prijatelji. Kljub temu pa se nikoli ne vprašamo zares, kaj vreme pravzaprav je.

Ena od najbolj preprostih razlag oziroma definicij za vreme bi lahko bila ta, da je trenutno stanje v ozračju, ki nastane kot posledica vremenskih dejavnikov, kot so vlaga, zračni tlak, temperatura. Nastanek različnih vremenskih pojavov pa povzroča njihovo prepletanje. Med vremenske pojave pa denimo uvrščamo sneg, dež, veter. Obiščejo nas lahko večkrat na leto, in to v različnih mesecih. Posledično jih lahko umeščamo v štiri letne čase.

Kaj je vremenska napoved?

Vremenska napoved pa je torej napoved vremena, in to za določen del dneva ali pa za nekaj dni vnaprej. Spremembe v ozračju preučujejo meteorologi in vremenoslovci. Prav tako oblikujejo vremensko napoved, ki jo na primer preberemo v časopisu ali pa slišimo na radiu ali pa vidimo na televiziji, telefonu, na računalniku.

vremenska napoved na spletni strani
Če uporabljate pametni telefon, ima vaša naprava že vgrajeno aplikacijo z vrmensko napovedjo, če pa s temi aplikacijami niste zadovoljni ali ne delujejo pravilno, lahko preverite vremensko napoved na spletni strani.

Na meteoroloških postajah preučujejo spremembe v ozračju. Na teh mestih na primer merijo vlažnost zraka, zračni tlak, temperaturo, hitrost vetra. Seveda si pri spremljanju vremena lahko pomagamo tudi z aktualnimi satelitskimi posnetki in radarskimi slikami padavin. S pomočjo teh pripomočkov lahko opazujemo gibanje oblakov, njihovo velikost, samo smer gibanja padavin, njihovo moč ter podobno.

Simboli povezani z vremenom

Vremenska napoved je slišana in videna navadno z besedami. Vremenske pojave pa lahko napišemo tudi s pomočjo posebnih simbolov. Ti se imenujejo torej vremenski simboli.

Vsak vremenski pojav se lahko označi z določenim vremenskim simbolom. Vremenski simbol je torej znak, ki vam pove, kakšno vreme je posamezen dan. Gre za dogovorjene znake, ki ljudem pomagajo vedeti, kakšno vreme bo na posamezni dan. Uporabljajo pa jih zlasti vremenoslovci pri različnih vremenskih napovedih.

Kako nastane megla?

Vreme oziroma vremenska napoved pogosto vključuje tudi pojav megle. Ste se kdaj vprašali, kako ta pravzaprav nastane? Megla je v resnici oblak, ki sega do tal. Nastane pa takrat, ko vlaga izhlapeva s površine in se nato vlaga pri dvigovanju ohlaja in spreminja v megličast pojav.

točna vremenska napoved
Vremenska napoved megle je lahko težavna, vendar je njena pravilna napoved izjemno pomembna. Ustrezna napoved megle lahko ljudi bolje pripravi, da se izognejo zamudam in zamudam na delo.

Megla se pogosto pojavlja v nižinah. Vpliva na zmanjšanje vidljivosti, slednje pa lahko povzroča nevšečnosti zlasti v cestnem prometu.

Kaj je radarska slika padavin?

Če se boste kdaj lotili raziskovanja vseh mogočih izrazov, ki se navezujejo na vreme ali vremensko napoved, boste slej ko prej naleteli tudi na besedno zvezo radarska slika padavin. Zanjo ste verjetno že neštetokrat slišali, a v resnici je ne bi znali kar tako definirati.

Radarska slika padavin kaže območje padavin, prav tako tudi njihovo intenzivnost oziroma jakost. Iz animacije se lahko razbere še smer potovanja padavin in seveda tudi morebitne spremljajoče nevihte.

Različne barve na radarski sliki za padavine

Radarska slika padavin je sestavljena iz različnih elementov. Na njej lahko opazite tudi različne barve, ki pa niso prisotne zgolj zaradi estetike, temveč naznanjajo, kako močne so padavine na določenem območju države.

Radarska slika padavin prikazuje območje padavin
Radarska slika padavin prikazuje območje in intenziteto padavin.

Modra barva na radarski sliki naznanja rahle padavine. Zelena zmerne padavine, oranžna in rumena naznanjata močne padavine, rdeča barva zelo močne padavine. Vijolična barva na radarski sliki pa naznanja verjetno točo.

Oblikovanje radarske slike padavin

Pri nas je na voljo več radarskih sistemov za zaznavanje padavin. Omenili smo, da radarske slike padavin prikazujejo intenziteto padavin, in sicer nad točno določenim območjem. S pomočjo animacije zaporednih radarskih merjenj pa se lahko razbere še smer potovanja padavinskih oblakov in neviht.

Z radarske slike se zelo pogosto lahko ugotovi, ali nevihta s seboj prinaša tudi točo. Računalnik radarsko sliko za padavine oblikuje na podlagi elektromagnetnih valov. Ti se odbijajo od padavin in se vrnejo nazaj v radar.

Nepogrešljiv pripomoček za lovce na nevihte

Radarska slika padavin velja za nepogrešljiv pripomoček lovcev na nevihte. Iz oblike in intenzitete radarskih odbojev namreč v nevihtnih celicah pogosto lahko razberemo, za katero vrsto oziroma tip nevihte pravzaprav gre. Obenem se lahko previdi še smer in hitrost potovanja nevihte.

Radarska slika padavin z različnimi barvami naznanjaja kako močne so padavine na določenem območju države.

Z radarske slike se lahko pogosto ugotovi še to, ali nevihta s seboj prinaša debelejšo točo. Lahko rečemo, da so omenjene radarske slike zelo koristne tudi za širšo javnost, ker zagotavljajo spremljanje vremenskih razmer v realnem času ter na takšen način učinkovito pomagajo pri samih pripravah na morebitne vremenske vplive.

Meteorološki radar

Za konec omenimo še, kaj je meteorološki radar. To je torej naprava, za zaznavanje padavin uporablja elektromagnetne valove. Radar v prostor pošilja pod različnimi koti kratke pulze valovanja. Ti se nato odbijejo nazaj na padavinskih delcih, kot so snežinke, dežne kapljice. Na podlagi teh odbojev pa se torej ustvari slika, ki prikazuje, kar smo omenjali do sedaj.